Виховний захід «У світі словників»

Мета. Вчити користуватися словниками, допомогти учням проникнути у світ нового, цікавого, виховувати бажання поповнювати словниковий запас, читаючи словники. Обладнання. Книжкова виставка «Словники – джерело знань», проектор.

Хід заходу.

Бібліотекар. - Сьогодні я розпочну наш захід словами М.Т. Рильського:

«Не бійтесь заглядати у словник:

Це пишний яр, а не сумне провалля;

Збирайте, як розумний садівник,

Достиглий овоч у Грінченка й Даля,

Не майте гніву до моїх порад

І не лінуйтесь доглядать свій сад».

- Згадаємо вислови видатних людей про книгу.

- От бачите, як високо цінували книгу видатні люди. Книги – наші друзі. Вони змушують нас працювати, безупинно вдосконалюватись, щоб ми могли стати справжніми людьми.

- Читаючи книгу, газету, журнал, слухаючи радіо чи дивлячись телевізор, спілкуючись із друзями чи дорослими, ви, напевно, зустрічали цілі вирази, або окремі слова, значення яких вам незрозумілі. І, звичайно, виникає потреба з'ясувати їх значення. До яких книг звертатися в таких випадках, де знайти відповідь? (До словників).

- А коли в диктанті ви зробили помилки і вам треба вияснити написання орфограм, тоді до якої книжки треба звертатися? (До словника).

- Так, на допомогу нам у таких випадках приходить словник.

- На сьогоднішньому бібліотечному виховному заході ми знайомимось із словниками.

Будемо вчитись користуватися словниками, проникати у світ нового, цікавого, поповнювати свій словниковий запас, розвивати в собі чуття слова.

- Що таке словник?

Словник - книга, в якій в алфавітному, тематичному порядку подаються слова якоїсь мови з поясненням їх значення, з перекладом іншою мовою. Словники почали укладати з практичних потреб, з необхідності пояснити застарілі незрозумілі слова чи слова з іншої мови. Так, греки же у V столітті до нашої ери укладали глосарії - тлумачні словники, в яких пояснювали слова, вживані в старовинних пам'ятках. У східних слов’ян перші словники відомі з XIII століття. Спочатку всі відомості розміщувались без будь-якої послідовності, а вже з XVI століття слова стали розташовуватись за алфавітом (азбукою). Їх почали називати азбуковниками. В Україні перший рукописний словничок з'явився у кінці XVI століття. На початку XVII століття видані перші друковані словники. З кінця XVIII століття в Україні складалися переважно двомовні українсько-російські словники або російсько-українські.

Словники – наші друзі, які допомагають правильно писати слова, визначати їх значення, пояснюють походження слів. Словники розширюють наш кругозір, дають нові відомості з різних галузей науки, техніки, мистецтва і літератури, розвивають культуру мовлення. Вони бувають мовні та енциклопедичні. Якщо замислитися, словник - це книга усіх книг, з якої треба здобувати нові знання”. Словники виникли дуже давно. В Україні словники «незрозумілих слів» з'явилися ще в часи Київської Русі, в XIII столітті. Спочатку слова розміщувалися без особливої послідовності, але з ХVІ ст. згідно алфавіту їх стали називати „азбуковниками”. Яким словником користуватися? Це залежить від того, яке завдання необхідно виконати. Якщо вам необхідно визначити значення слова - його вимову, написання, особливості вживання, походження, перекласти слово іншою мовою - вам потрібен мовний словник. Якщо ви хочете довідатись про різні природні явища, видатних людей, дізнатися про відкриття, історичні події - звертайтеся до енциклопедичних словників.

Сьогодні і ми ближче познайомимось з окремими мовними та енциклопедичними словниками. Потрібно запам'ятати, що основна структура всіх словників спільна. Слова розташовуються в алфавітному порядку.

Словники бувають різні:

Презентація (додаток 1).

Усі словники поєднують між собою декілька правил:

1. Основу словників складають словникові статті та слова.

2. Слова розташовані за алфавітом.

3.У більшості словників є умовні скорочення.

Енциклопедичні словники містять більше довідкових та бібліографічних матеріалів, багато ілюстрацій, таблиць, але головне, що поєднує і словники, і енциклопедії – вони є інструментом пізнання світу.

Практична індивідуальна робота (з картками) “Запитай у словника”.

Учням пропонується з’ясувати за допомогою тлумачного словника, яке значення мають слова: бібліотека, брошура, абонемент, картотека, формуляр.

Вікторина « Перевір себе»:

1. Де в бібліотеці розміщені книги? (а) на стелажах; б) на партах).

2. В якому словнику можна знайти правопис будь-якого слова? (а) фразеологічному; б) орфографічному).

3. Назвіть відділ, де видаються книги додому. (а) абонемент; б) читальний зал).

4. Як називається картка, в якій записуються дані читача і ведеться облік книг? (а) формуляр; б) каталог).

5. Що належить до довідкової літератури? ( а) газети, журнали; б) словники, довідники).

6. Що потрібно знати, аби швидко знайти потрібне слово в словнику? ( а) алфавіт; б) зміст).

7. Яка перша сторінка книги? (а) форзац; б) титульна сторінка).

8. Яку роль виконує орфографічний словник? (а) дає можливість перекласти слово іншою мовою;) б) пояснює правопис слів).

9. У якому порядку міститься матеріал у словниках? ( а) алфавітному; б) у кожного словника свій порядок).

10. Яке видання не належить до довідкових? ( а) український фольклор; тематичний словник школяра).

Загадки про довідкові видання.

Я тобі відкрию світ –

Тільки вивчи алфавіт.

Помічник, не витівник,

Мудрий вчитель твій …( словник ).

Не день. Не один вік

Нам чесно служить…( довідник ).

В тому сила вся моя, що я – … ( енциклопедія ).

Отже, довідкові видання – це видання, які допомагають нам про щось довідатися, уточнити якесь поняття, перекласти слово з однієї мови на іншу.

Взагалі словників у світі – велика різноманітність. У нашій бібліотеці є багато різних словників.

Отже, світ такого довідкового видання, як словник, досить різноманітний. Але у всіх словниках подібна структура та один принцип розташування слів. Який? ( Алфавітний) Правильно. Слова розташовані в алфавітному порядку тієї мови, якою надрукований словник.

Словник – це книга книг. Словник – це весь всесвіт в алфавітному порядку! А книги – це кораблі думки, які подорожують хвилями часу й дбайливо несуть свій коштовний вантаж від покоління до покоління.

Кiлькiсть переглядiв: 800

Коментарi